Ulica Pavleka Miškine

Prema kazivanju povjesničara Valvasora karlovačka je tvrđava za prvu upotrebu bila spremna u rujnu 1580. godine. Radoslav Lopašić piše: “Od sgrada javnih što su prvih godina podignute, spominjemo turanj za pohranu praha, oružanu, magazin za čuvanje hrane i pekarnicu, dvor generalski te bolnicu.“ Taj dvor generalski je zgrada „Generalije“, upravna zgrada tvrđave i sjedište karlovačke general komande, od osnutka grada do 2004. u vojnoj namjeni. Danas „Veleučilište.“ Prva temeljita obnova zgrade dogodila se nakon smaknuća Zrinskih i Frankopana, kad prema R. Lopašiću „od podrtina švaračkih sazida general Herberstein god. 1686. još sada postojeću generaliju sa prostranimi stajami za generalove konje“ (obnova je više nalikovala novoj gradnji!). Stara nastamba generala bila je jednokatnica dugačka deset prozorskih osi, korištena je za poslovni i stambeni prostor službenika tvrđave, bez ikakve ukrasne raskoši…ni po čemu nije podsjećala na barok, najmanje sa vanjskim stubištem i drvenim ganjčecom na začelju iza kojeg se sterao vrt i na kraju štala za konje i goveda, bolnica i spremište za sedla“ (povjesničarka umjetnosti Đ. Cvitanović). Druga obnova zgrade izvršena je 1770., a 1771. za održavanje zgrade namješten je stalni zidar. Treća obnova izvršena je u razdoblju od 1873.-1878. nakon koje je dozidan drugi kat a zgrada dobiva današnji izgled. Nakon te treće obnove pa do početka Prvog svjetskog rata u zgradi se nalazila Kadetska škola (Kadettenschule). Od 1919. do 1925. u zgradi je smješten „Istarski đački internat“ koji je zbrinjavao Istrane izbjegle pred fašizmom. Od 1922. do 1929. tu je smještena i Uprava Primorsko-krajiške oblasti. Poslije tog razdoblja ponovo potpada pod vojnu upravu. U vrijeme NDH u zgradi je smještena škola za niže domobranske časnike Eugen Kvaternik. Od 1945. do 1990. zgradu koristi JNA pod imenom kasarna „Ivo Lola Ribar“. U Domovinskom ratu (http://kafotka.net/299) zgradu preuzima Hrvatska vojska koja ju prepušta Veleučilištu a ono se nakon temeljite obnove useljava 2006. g. (R.Radovinović) U prvoj polovini 18. st. uz palaču „Generalata“ bio je uređen park francuskog tipa s geometrijskim tlocrtom i rondelom u sredini. Nakon rušenja bedema 1901. godine uređen je lijep perivoj s majstorski izvedenom željeznom ogradom. Od godine 1945. do 1990. park nosi ima Vojna bašta (http://kafotka.net/2163). U parku je bio ugostiteljski objekt, a uz živu glazbu održavali su se plesovi. Tada je uređena fontana u kojoj danas nema vode. Stara ograda od kovanog željeza oštećena u Domovinskom ratu zamijenjena je novom. (Biserka Fabac)

„Na sjevernoj strani sadašnje pješačke kadetske škole a nekadašnje generalije, kakovih 10 metarah u dužini, desno od nasipane ceste, na mjestu nekadašnjih zagrebačkih vratah, porušen je šanac, te je podignut upravo krasan perivoj. Da je ova čest šanca tako brzo izravnana i na ovom mjestu nasadjen tako liep perivoj, zasluga je jedina današnjega zapovjednika napomenutoga učevnoga zavoda gosp. podpukovnika Ivana Steinbrechera. Dočim je njegov predšastnik u onoj tik nekadašnjih zagrebačkih vratah u obkopu stojećoj svodnoj zemunici (casematti) tovio svinje, odstranio je današnji zapovjednik to gospodarstvo uvidivši, koli je to ubitačno po zdravlje vojničkih pitomacah i nagrdno po grad. No gospodin podpukovnik Steinbrecher nastoji oko toga da se karlovačko pučanstvo i naužije te krasote, jer često priređuje zabave u rečenom perivoju i na njih pozivlje ne samo častnike nego i sveukupno državno i zemaljsko činovničtvo, te odličnije gradjane s obiteljima. Uz istu cestu koja vodi kraj bašće kadetske škole u susjedno predgradje s lieve strane, porušen je i izravnan bedem sve do vojničke jašione i nasadjen drvećem, što je takodjer ures grada prema spoljašnosti." (početkom 20. st. piše izvjesni M. M. „Svjetlu“ Dušana Lopašića)

Sva prava fotografija postavljenih na kafotka.net su pridržana od strane njihovih autora ili vlasnika i bez autorovog se pismenog odobrenja ne smiju kopirati niti upotrebljavati na bilo koji način. ALL RIGHTS RESERVED.