Dvjestotinjak Karlovčana došlo na promociju Bakićeve knjige o „mikro“ kvartu Dubovca

Dubovčaki 50+ koji se unatrag šest godina jednom godišnje okupe prve subote u rujnu mjesecu sastali su se ponovno u subotu u Pivnici Đovi na Dubovcu. Prošle su godine podigli spomen ploču na rodnoj kući svog susjeda Nikole Antonca koji je nestao 1972. godine u Bosni kao član Bugojanske skupine, a ove godine je novinar, komentator i urednik našega portala, Dubovčak Marijan Bakić, predstavio knjigu istoga naslova. U knjizi se opisuje „mikro“ dubovački kvart kojega Dubovčaki zovu još i od Farofa do Pivovare i od Masne ulice do Đovija. Od 170 stranica na 70 stranica jesu fotografija te čak 650 imena.

Prije toga, u 17,00 sati, na istom mjestu okupila se grupa građana koji se tradicionalno okupljaju kao Dubovčaki 50+. Tom prigodom su zapaliti lampion ispred križa kod crkve Majke Božje Snježne na Dubovcu i tako se podsjetili na prijatelje i susjede, kao i na sve hrvatske branitelje kojih više nema među nama.

Knjiga je ipak bila središnji događaj ovogodišnjega okupljanja. O knjizi je govorio doajen karlovačkog novinarstva, televizijski novinar Tv4r Josip Grdina. Između ostaloga Grdina re rekao:

- Dubovčaki 50 plus knjiga je zapisa, zapravo veliki dokumentaristički esej na 170 stranica, sa 100 stranica teksta i 70 stranica fotografija. Većina nije nikada publicirana i sve su to  originalni foto dokumenti koje je Marijan Bakić  s velikom pozornošću odabrao i uvrstio u knjigu. Autor bilježi 650 dubovačkih imena i predstavlja poznate Dubovčake kroz povijest toga dijela Karlovca. U knjizi Dubovčaki 50 plus opisana je cijela galerija dubovačkih imena. Nezaobilazne teme ove knjige su kultura, domovinski rat i Dubovčaki, športski klubovi i športski rezultati. Ona je u neku ruku i odgovor onima koji su Dubovac nekada prozivali gnijezdom klerikalizma što je po takvima bio izraz za one koji su bili iskreni katolici i vjernici a Dubovčaki su bili baš to. Naime davanjem velikog prostora u ovoj svojoj knjizi duhovnoj kršćanskoj katoličkoj strani života naselja Marijan Bakić podsjeća na vrijeme kada je 1968. godine počela izgradnja Svetišta Svetog Josipa. Danas je to Nacionalno svetište toga nebeskog zaštitnika Hrvatske i Hrvata. Bila je to ujedno prva katolička crkva izgrađena u Karlovcu nakon Drugog svjetskog rata. U kontekstu dubovačke duhovnosti i duboke vjere u Boga nezaobilazno je ime sluge božjega, monsinjora Marijana Radanovića

župnika ove dubovačke župe preminulog 16. kolovoza. Marijan Bakić će u ovoj knjizi zapisati: Dubovčakima, ali i mnogim Karlovčanima, svih ovih godina njegova župnikovanja, velečasni Marijan  bio je oličenje svetog čovjeka, koji nesebično služi župljanima u duhu iskrene skromnosti, samo zatajnosti i milosrđa.

Predstavljanju je nazočilo 200-inja Karlovčana i prijatelja Dubovca. Druženje Dubovčaka 50+ nastavljano do u kasne noćne sate zabavom i druženjem kolom prigodom  su se prisjetili mladenačkih dana čiji su događaji ovoga puta zabilježeni u knjizi kao trajna povijesna vrijednost.

Pored građana iz ostalih dijelova Karlovca susretu je nazočilo i 50-ak Dubovčaki 50+:

braća Čavlović – Anđelko i Tomislav, Miljenko Ožvald, Tomislav Gerić, Boris Toffolon, Ivan Sečen, Vladimir Vojak, Vjekoslav Mađarić, Dražen Mamić, Miljenko i Željko Matejić, Drago Špoljar, Zvonko Tutek, Marijan Hajdinić, Zdravko Tomašić, Zdravko Salopek, braća Tonkli – Cvetko i Eduard, Ivan Požar, Tomo Modrušan, Ivica Brajdić, Mihajlo Hrastov, Dubravko Krčevski, Drago Pereško, Hinko Toplak, Goran Puntar, Vladimir Latković, braća Spahija – Zdravko i Jura, Vladislav Blažun, Ivan Majurec, Zlatko Filipčić, Branko Bukovčan, Damir Blažević, Marijan Bastijančić, Ivan Pavlaković, braća Ivan Bonetić i Marijan Bakić, Denis Kučinić, Ivica Krstačić, Branko Japec, Branko Curman, Stjepan Otujac, Želimir Feitl, Krunoslav Sorko, Ivan Pavlaković, Matija Čavlović i Vjekoslav Šmuk.

Svi koji žele knjigu mogu nabaviti u Pivnici Đovi na Dubovcu.

http://kafotka.net/fotogost/dubovcaki

Sva prava fotografija postavljenih na kafotka.net su pridržana od strane njihovih autora ili vlasnika i bez autorovog se pismenog odobrenja ne smiju kopirati niti upotrebljavati na bilo koji način. ALL RIGHTS RESERVED.