Razglednica - Dubovac

Lijevo na slici je jednokatna uglovnica Salamon – Pfeffer, Dubovac 17, spojena zidanim zidom i zajedničkim dvorištem s prizemnicom broj 15 (ne vidi se). Obje kuće su vrlo stare, pretpostavlja se da datiraju s kraja 18. st. Po podacima iz 1905. g. vlasnici su bili Ivan i Ana Stehlik iz Dubovca. Njih 1909. godine nasljeđuje kćer Julijana Bukovac (r. Stehlik) iz Kastva. Julijana prodaje kuću Josipu i Franjici Salamon. Josip Salamon, Istranin, dolazi u Karlovac kao trgovac krajem 19. st. Isprva stanuje na mjestu nekadašnje Katzlerove vrtlarije, na početku Primorske ulice i vodi trgovinu na mitnici, a onda kupuje ovu kuću i u njoj uređuje vlastitu trgovinu mješovitom robom. Oženio se Franjicom Lisac (s Riječke ceste), koja mu je zajedno sa sestrom Marijom pomagala u dućanu. 

Josip i Franjica Salamon su imali četvero djece:

Najstarija kći Ida udala se za Leona Pfeffera, čiji je otac Josip kao gradski sudac službovao u Karlovcu na početku 20. st. i živio u Florijanskoj ulici (danas Draškovićevoj). Zet - Leon Pfeffer diplomirao je pravo u Zagrebu i počeo raditi u Bosni, da bi se 1914. godine proslavio kao sudac istražitelj u atentatu na nadvojvodu Franju Ferdinanda. O tome je napisao knjigu „Istraga o sarajevskom atentatu“. Nakon prevrata, kao nepoželjna osoba morao je otići iz Bosne (prijetili su mu smrću), pa se sa ženom vratio u Karlovac. Budući da se nije mogao zaposliti kao sudac, otišao je u mirovinu i od 1918. do 1935. uspješno vodio trgovinu Salamonovih. Mnoge je stvari unaprijedio, obnovio i modernizirao kuću, u štalama u dvorištu držao konje i krave i osobito se angažirao oko velikog vrta iza kuće. Sa suprugom Idom imao je četiri kćerke: Zoru – udala se za tragično ubijenog hrvatskog sokolaša Vladimira Bogovića, Jelku – udala se za Dragutina Pohla, službenika Thurn & Taxisa, Idu – učiteljicu i Danicu koja je diplomirala biologiju i pisala udžbenike. 

Drugo dijete Josipa i Franjice Salamon bio je sin Ivan – Žaneto, vatreni sokolaš koji je s ocem vodio trgovinu. Oženio je Ivanku Žibrat iz poznate banijanske gostioničarske obitelji. Ivanka je umrla tijekom I. svjetskog rata, a Ivan poginuo na talijanskoj fronti. Imali su kćerku Anu o kojoj se poslije njihove smrti brinula baka Franjica. Ana Salamon se kasnije udala za poznatog karlovačkog trgovca Ostarčevića. 

Treće dijete Josipa i Franjice Salamon bila je kći Jelka, koja se udala za Miloša Vihlara iz Sarajeva. Živjeli je tamo do 1920. – te, a onda se vratili u njenu roditeljsku kuću i ostali u njoj do kraja života. 

Rudolf, najmlađi sin starih Salamonovih, otišao je u Ameriku, radio kao mornar (možda i mornarički časnik), poslije ugostitelj. Nikada se nije vratio u domovinu.
(Izvor: „Svjetlo“ 1999. g. - „Kuće pričaju“, Ivan Ott) - priredila Biserka Fabac

Sva prava fotografija postavljenih na kafotka.net su pridržana od strane njihovih autora ili vlasnika i bez autorovog se pismenog odobrenja ne smiju kopirati niti upotrebljavati na bilo koji način. ALL RIGHTS RESERVED.