Izložba '45

Ministar kulture Zlatko Hasanbegović otvorio je  u Hrvatskom povijesnom muzeju izložbu Mateje Brstilo Rešetar, Ane Filep, Nataše Mataušić i Snježane Pavičić " '45.", posvećenu, kako navode, godini koja je u mnogim aspektima života bila razdjelnica hrvatske povijesti.

Godina 1945. nije samo globalna prekretnica i kraj ljudskim žrtvama najveće ratne kataklizme u povijesti ljudskoga roda, ona je u našem, hrvatskom slučaju, kazao je ministar, višestruki i višeznačni emocionalni i državnopolitički izvor trajnih i neprevladanih prijepora, o kojima svjedočimo gotovo svakodnevno, premda smo zašli već u osmo desetljeće od te mitske godine.

Prošlost se, istaknuo je, ne može promijeniti, ali je ona neodvojiva od naše sadašnjosti.

Naglasio je kako su priređivači izložbe " '45." sigurno bili nadahnuti tim idealom te ocijenio da će izložba presjekom, koji je utemeljen na historijskim uvidima, dati širi uvid u lice i naličje 1945. godine.

Izložba "'45." kompleksna je muzeološka prezentacija 1945. godine, rekla je ravnateljica Hrvatskoga povijesnog muzeja Matea Brstilo Rešetar. Ta godina još uvijek je godina političkih prijepora, raznih interpretacija i ocjena te je izazov na koji Hrvatski povijesni muzej nastoji odgovoriti činjenično i utemeljeno na recentnim historiografskim djelima te pomoću izvornih muzejskih predmeta i arhivskog gradiva, kazala je.

Izložba predstavlja, kako je istaknula, ključne povijesne, političke i kulturno-društvene događaje iz 1945. godine kroz četiri tematske cjeline: Prema kraju rata, Kraj rata i poraće, Svakodnevica te Kultura i znanost.

Izložba unutar četiri cjeline prezentira, između ostaloga, zadnje dane i zločine NDH, završne vojne operacije, Bleiburg i Križni put, manifestacije političkog karaktera, obnovu i izgradnju, izbore za ustavotvornu skupštinu, promjene vlasničkih odnosa, agrarnu i novčanu reforma, folksdojčere, represiju i zločine "u ime naroda" komunističkog režima, odnose Crkve i države, svakodnevicu, modu, sport, likovnu umjetnost, karikaturu i strip, kazalište, film, glazbu, književnost i sveučilište.

O navedenim temama svjedoče odabrani predmeti iz zbirki Hrvatskoga povijesnog muzeja te predmeti i arhivsko gradivo posuđeni iz 68 domaćih i inozemnih muzejskih i arhivskih institucija te 22 privatna posuditelja građe između ostalih i Dinka Neskusila, osnivača i urednika web stranice kafotka.net tako da je Karlovac zastupljen sa 50-tak fotografija iz te, burne godine, a pojedine fotografije predstavljene su po prvi put (uskoro na Kafotki).

Izložba će biti otvorena za posjetitelje do 14. kolovoza.

Sva prava fotografija postavljenih na kafotka.net su pridržana od strane njihovih autora ili vlasnika i bez autorovog se pismenog odobrenja ne smiju kopirati niti upotrebljavati na bilo koji način. ALL RIGHTS RESERVED.