Uglovnica Radićeve ulice i Banjavčićeve

O fotografiji ili jedna fotografija govori više od tisuću riječi – banalan primjer zašto sam zaljubljen u fotografiju i Karlovac

Na prvi pogled samo još jedna obična, beznačajna fotografija. Fotografija na čijoj poleđini ne piše ni tko ju je snimio, ni kada, ni gdje. A o ovoj fotografiji, o motivu na fotografiji mogla bi se napisati knjiga. I napisana je....

Na prvi pogled vidimo da je to Radićeva ulica. Moramo biti malo stariji ili upućeniji u lokalnu povijest da znamo kako se radi o uglovnici  Banjavčićeve ulice i Radićeve. "Knjižara Miroslav Rubčić Papirnica". I samo taj naziv knjižare, neponovljivost trenutka kojeg je fotograf zabilježio za vječnost,  ispričat će nam priču o sudbinama ljudi povezanih u toj, jednoj fotografiji.

Knjižaru „Reich“  je na ovoj adresi otvorio i vodio knjižar Lisander Reich. Uz prodaju knjiga, prikupljanja pretplata za enciklopedijska izdanja i časopise iz Berlina, Beča i Leipziga, izdavanje knjiga, razglednica, prodaje umjetnina, pisaćeg i risaćeg pribora,  u knjižari je bila  organizirana i posudbena knjižnica. Imala je i vlastitu knjigovežnicu i mnogi su karlovčani izučili knjigoveški zanat u njoj. Odlaskom u mirovinu, Lisander Reich je knjižaru prepustio nećaku Ivi Goldsteinu. Knjižara zadržava ime. Ivo Goldstein je znatno unaprijedio poslovanje, održavao pretplatničku mrežu i prodaju novina i časopisa, prodavao je i strane knjige te obogatio posudbenu knjižnicu. Knjižara je bila okupljalište socijalističkih,“lijevo“ orijentiranih građana. Tijekom Španjolskog građanskog rata povremeno je u izloge stavljao publikacije s antifašističkim ilustracijama. Ivo Goldstain uhićen je 13. travnja 1941. godine i ubijen u logoru Jadovno.Knjižara je u prvim danima NDH, u jesen 1941. prenesena u vlasništvo „Hrvatskog radiše“ a u proljeće 1942. preuzeo ju je Miroslav Rubčić, upisao vlasništvo na svoje ime (M. Rubčić je bio glavni kalfa i poslovođa u knjižari do 1941. godine dok je bila u vlasništvu Ive Goldsteina). U svibnju 1942. s knjižare je nestao natpis „L. Reich“ i osvanuo  „Miroslav Rubčić, knjižara i papirnica“.Po ulasku partizana u Karlovac Miroslav Rubčić je uhićen i zatvoren u zatvoru OZNE radi suradnje sa okupatorom. Slavko Goldstain, komesar-poručnik Karlovačke brigade i sin ubijenog Ive Goldstaina, nasljednik otuđene knjižare, potvrdio je nevinost M. Rubčića i on je pušten te je cijeli radni vijek proveo u Knjižari sada ponovno promijenjenog imena (vl. Slavko Goldstein).Slavko Goldstain je kao vlasnik odlučio Knjižaru pokloniti državi i početkom 1946. započeo proceduru prenosa vlasništva na izdavačko – knjižarsko poduzeće „Kultura“ iz Zagreba (u državnom vlasništvu).Natpis Vl. Slavko Goldstein je 1. kolovoza. 1946. godine skinut i postavljen je novi „KULTURA – knjižara i papirnica“. Kasnije je preimenovana u knjižaru „Naprijed“, a 1964. godine uglovnica je srušena i na njenom mjestu  podignuta je i otvorena Robna kuća Varteks (danas Zagrebačka banka).

I eto, foto „forenzikom“  možemo zaključiti da je fotografija snimljena u Karlovcu, u Radićevoj ulici broj 9, negdje između 1942. i 1945. godine. I ta mala fotografija (cca 7x9 cm) svjedoči o isprepletenim ljudskim sudbinama više od tisuću riječi.

Dinko Neskusil (www.kafotka.net)

Izvor: Slavko Goldstain – 1941. Godina koja se vraća, Karlovački leksikon

Sva prava fotografija postavljenih na kafotka.net su pridržana od strane njihovih autora ili vlasnika i bez autorovog se pismenog odobrenja ne smiju kopirati niti upotrebljavati na bilo koji način. ALL RIGHTS RESERVED.