"Julio Meinl" - trgovina u Radićevoj ulici 12 - Petar Šćulac stoji na ulazu

"Julio Meinl" - trgovina u Radićevoj ulici 12 - Petar Šćulac (desno)

"Julio Meinl" - trgovina u Radićevoj ulici 12, prije Drugog svjetskog rata Kavana Aeroplan, poslije knjižara Naprijed, danas prazan poslovni prostor. Sudbinu kuće kao i obitelji koje su živjele dobro je opisala Biserka Fabac pod fotografijama na linkovima http://www.kafotka.net/948 i http://www.kafotka.net/126 gdje u jednom dijelu teksta i spominje trgovinu Julio Meinl:: "Od 1933. do 1939. godine gdja Kramer  pregrađuje unutrašnjost, gradi otvorenu verandu na dvorišnoj strani I. kata, uređuje pročelje bivše kavane pretvarajući prozore u izloge izmjenama koje su ostale do danas; podiže  novi međašni vatrobrani zid do dvorišta Sreskog suda (danas Križanićeve 11), kojeg možete vidjeti ako povirite u vežu zgrade.  Poslove je povjerila ing. Nikoli Mariću – ovlaštenom građevinskom inženjeru. Jedino uređenje koje  više nije vidljivo  desilo se 1938. g. kad je u dijelu bivše kavane  bila podružnica tt. Meinl d. d. poduzeća, koje je imalo  tipizirane podružnice u zemlji, pa je izlog morao biti izrađen od hrastovine, a  pročelje oko izloga opločeno žutim terakota pločama. 

A u Večernjem listu  saznajemo: "Ime Julius Meinl i njegov zaštitni crveni logo, dječak s fesom na glavi, poznat je i na hrvatskim prostorima, ali manje je poznata intenzivna nazočnost na hrvatskom tržištu u prvoj polovici 20. stoljeća. Prvi Meinl shop otvoren je 1862. godine u Fleischmarktu u Beču, da bi 1905. godine bila otvorena prva prodavaonica u Zagrebu na Jelačić placu, a 1921. otvoren je centralni i proizvodni pogon za cijelu regiju - pod imenom JULIO MEINL u Vodnikovoj ulici. U periodu od 1905. do 1939. samo u Zagrebu je otvoreno 16 prodavaonica u kojima se prodavala kava, čaj, rum, ulje, kakao, vino, šećer, džemovi, čokolade, keksi, surogati kave, praline, kompoti i druge namirnice koje se u to doba nisu mogle nabaviti nigdje drugdje na jednom mjestu. U istom periodu u ostalim područjima Hrvatske otvoreno je još 12 prodavaonica i to u: Crikvenici, Dubrovniku, Osijeku, Puli, Splitu, Karlovcu (http://www.kafotka.net/7174)  i Šibeniku . Početkom 1942. godine zatvara se proizvodni pogon u Vodnikovoj te Julius Meinl odlazi iz Hrvatske." (http://www.vecernji.hr/slano-i-slatko/julius-meinl-dio-hrvatske-bastine-...)

Sva prava fotografija postavljenih na kafotka.net su pridržana od strane njihovih autora ili vlasnika i bez autorovog se pismenog odobrenja ne smiju kopirati niti upotrebljavati na bilo koji način. ALL RIGHTS RESERVED.